noi2.sytes.net
Bine Ati Venit !
Ultimele subiecte
» Arta fotografiei :)ce va place cel mai mult cand faceti o fotografie?
Sam Aug 18, 2012 12:52 am Scris de Dienutza23

» cerere admin
Mier Iun 27, 2012 9:32 pm Scris de MASTERSS

» Cerere admin
Dum Mar 04, 2012 10:11 pm Scris de zUuza

» Cerere Slot
Mar Ian 03, 2012 5:53 pm Scris de pact96

» Cerere Upgrade [AB]GoangA
Vin Noi 04, 2011 10:23 pm Scris de GoangA

» Slot Von*Putzifer
Sam Iul 16, 2011 4:05 pm Scris de vasile1998

» Cerere slot Brutus
Joi Iul 14, 2011 3:11 am Scris de plalau

» Redirecte
Sam Mar 05, 2011 12:46 am Scris de zUuza

» Cerere slot Naro
Sam Mar 05, 2011 12:40 am Scris de zUuza

Gametracker Statistici

Cum sa realizezi un film Counter-Strike

In jos

Cum sa realizezi un film Counter-Strike

Mesaj Scris de UnforGiveN la data de Mier Oct 27, 2010 4:53 am

Programe Folosite:Virtual Dub l Video Edit Magic

Aceasta metoda este metoda folosita de profesionisti.Este destul de solicitanta deoarece necesita mult timp si rabdare.....plus un hardisk incapator. Insa rezultatete sunt extraordinare , calitatea imaginii nu o poate da nici un program de genul Fraps,Fast Cap sau Game Cam.

Important :
Seteaza-ti jocul pe 800X600 cu detaliile la maxim , sa nu uiti de :
violance_ablood 1;violance_hblood 1

Pasi :
1 - Inregistreaza cat mai multe demouri (.dem) de preferinta cu HLTV (vezi tutorialul)

2 - Instaleaza Virtual Dub si goleste o partitie (sa fie aproximativ 20 de Giga liberi)

3 - Vizioneaza demurile in CS (vezi tutorialul) , alege secventele care iti plac si vrei sa le ai in film . Scrie in consola asa :
startmovie nume_film 30

Aceasta comanda va salva in directorul cstrike multe poze.Aceste poze sunt Frame-urile filmului.Fiecare film este compus din mai multe poze care se succed cu o anumita viteza,30 de la sfarsitul comenzii :
startmovie nume_film 30

reprezinta 30 de poze pe secunda.Cand consideri ca ai prins secventa dorita scrie in consola "Stop" pentru a oprii inregistrarea .

4 - Deschide directorul cstrike.Vei observa ca este plin de poze cu dimensiuni de pana la 3 MB . Deschide Virtual Dub-ul si Apasa :
File/Open Video File(Files Of tipe---Image sequence)

si selecteaza prima poza din directorul CStrike . (Atentie prima poza nu toate pentru ca o sa vii se blocheze PC-ul) . Apoi apasa butonul Video din Virtual dub si selecteaza "Compression..." .Alege din lista "Xvid MPEG 4 Codec" si apasa Configure---Target Quantizer seteaza-l la "2.50" si apasa OK.Apoi apasa File/Save as AVI si selecteaza directorul unde sa salveze filmarea . Nu te speria de dimensiuniile filmului , o sa scada mai incolo !!!

5 - Partea asta mai grea a trecut dar vine alta . Aici chiar ca nu ma pot amesteca . Este randul lui Video Edit Magic pentru a completa filmul . Trebuie sa va folositi imaginatia si sa aveti rabdare . Este un program foarte usor de folosit insa trebuie mai intai stapanit . Foarte important este ca atunci cand terminati de facut montajul filmului sa nu uitati metoda de compresiune care trebuie sa fie :
"XvidMPEG 4 Codec"(configurat cu Target Quantizer la 2.50)

Admin - noi2.sytes.net
Admin - noi2.sytes.net

Data de inscriere : 27/08/2010
Varsta : 38
Localizare : Focsani

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum